Omezení návštěv v nemocnicích zůstává i v následujících dnech

25. 5. 2020

PREVENCE, AKTUALIZUJEME

Na základě doporučení Krajské hygienické stanice Plz. kraje a kvůli přetrvávajícím bezpečnostním důvodům, které souvisí také s rozvolňováním hygienicko-epidemiologických opatření, zůstává v nemocnicích Plzeňského kraje i v dalších dnech zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů. Omezením návštěv se snažíme chránit naše pacienty a vám blízké osoby. Jsme proto rádi, že naši snahu chápete a respektujete. Děkujeme za pochopení.

Důvodů pro setrvání omezení návštěv je několik. Zřejmý je především v Domažlické nemocnici. „Domažlicko patří mezi regiony s největším podílem osob s nemocí covid-19. Zákaz návštěv tedy v nemocnici potrvá s velkou pravděpodobností i v průběhu června,“ říká mluvčí nemocnic Jiří Kokoška.

„V ostatních okresech, kde působí naše nemocnice, je situace o trochu příznivější, ale nevíme, jak se projeví rozvolňování opatření z minulého a tohoto týdne. Doufáme, že se tak nestane, ale nemůžeme v tuto chvíli vyloučit, že počet nemocných opět vzroste. Kvůli ochraně našich pacientů jsme se proto rozhodli i na základě doporučení krajské hygienické stanice návštěvy zatím nepovolovat. Situaci ale sledujeme a opatření zákazu návštěv budeme průběžně vyhodnocovat,“ doplňuje mluvčí.

Umožnit návštěvy komplikuje i skutečnost, že krajské nemocnice jsou vesměs monobloky, kde jsou v jedné budově všechna oddělení včetně pacientů, kteří by byli nákazou velice ohroženi. To znemožňuje zavést režimová opatření, kdy by bylo možné povolit návštěvy alespoň na vybraných odděleních.

Zákazem návštěv se snižuje riziko přenosu nemoci mezi pacienty nemocnice. Ti jsou zpravidla oslabení a nákaza by pro ně mohla mít fatální následky. Nejohroženějšími pacienty jsou pak hlavně starší pacienti (mj. na lůžkách následné či dlouhodobé péče), pacienti na lůžkách intenzivní péče a interní pacienti s jiným respiračním onemocněním. Přenos nákazy od návštěvy nelze vyloučit ani při použití standardních opatření, jako je rouška či pravidelná hygiena rukou.

Návštěvy jsou možné u dětských pacientů (jen rodič popř. pečující osob) a pacientů s paliativní péčí.

Zákaz návštěv

• Domažlická nemocnice - do odvolání
  • Klatovská nemocnice - do odvolání
  • Nemocnice Horažďovice - ukončen 14. 6. 2020
  • Rokycanská nemocnice - ukončen 14. 6. 2020
  • Stodská nemocnice - do odvolání
  • Nemocnice Svatá Anna - do odvolání

O odvolání zákazu budeme informovat na webu a facebooku nemocnice, popř. v médiích.

Více informací o epidemiologických opatřeních